Školská knižnica

Výpožičný poriadok

Školská knižnica pri ZŠ s MŠ, Okoličianska404/8C, Liptovský Mikuláš poskytuje knižničné služby žiakom a zamestnancom školy v zmysle platných právnych noriem v nasledujúcom znení:

1. Čitateľom knižnice sa môže stať každý žiak a zamestnanec školy po vyplnení prihlášky a čitateľského listu.

2. Čitateľom knižnice prestáva byť:
a) žiak, ktorý ukončí štúdium na škole, alebo opakovane nedodržiava ustanovenia výpožičného poriadku,
b) zamestnanec školy, ktorý ukončí pracovný pomer, alebo opakovane nedodržiava ustanovenia výpožičného poriadku.

3. Knižnica poskytuje tieto služby:
a)
prezenčné výpožičné služby celého fondu knižnice bez obmedzenia  (v priestoroch knižnice)
b) absenčné výpožičné služby fondu krásnej literatúry a fondu odbornej   literatúry (mimo knižnice)

4. Čitateľ si môže absenčne vypožičať najviac 4 zväzky.

5. Výpožičná lehota je jeden mesiac, môže sa predĺžiť o ďalší (najviac dvakrát po predložení publikácie), ak knihy nežiada iný čitateľ. Výnimku tvoria metodické príručky a literatúra potrebná ku každodennému vyučovaciemu procesu, ktorú si učiteľ môže vypožičať na celý školský rok, ak knihy nežiada iný čitateľ.
Na konci školského roka je povinný každý čitateľ vrátiť všetky vypožičané dokumenty.

6. V prípade nedodržania výpožičnej lehoty účtuje knižnica poplatky za omeškanie:

a) 0,50 € bez písomnej upomienky

b) 0,80 €  za prvú upomienku

1,--  € za druhú upomienku

1,50 € za tretiu upomienku

(sankcie platia bez výhrad používateľov, že im upomienka nebola doručená!)

7. Ak čitateľ stratí alebo znehodnotí vypožičaný dokument, knižnica má právo požadovať náhradu:
a) rovnaký dokument,
b) iný, ktorý čitateľovi určí knižnica,
c) kópiu dokumentu,
d) peňažnú náhradu

8. Čitateľ zodpovedá za vypožičané dokumenty. Ich evidencia sa vedie v čitateľskom liste, v ktorom čitateľ knižnici potvrdí prevzatie. Vrátenie diela knižnica potvrdí čitateľovi v čitateľskom liste v jeho prítomnosti. Je zakázané požičiavať dokumenty z knižnice ďalším osobám.

9. Čitateľ je povinný:
 – vo vlastnom záujme si prezrieť výpožičné dokumenty a akékoľvek poškodenie oznámiť knižnici,

– zaobchádzať s vypožičanými dokumentmi starostlivo, nevpisovať do nich poznámky a text nepodčiarkovať,
 –  vrátiť vypožičaný dokument v takom stave v akom ho prevzal,
 – oznámiť knižnici každú zmenu v identifikačných údajoch (bydlisko, meno,...)
 – správať sa v priestoroch knižnice podľa pokynov knihovníka.

10. Knižnica si vyhradzuje právo vyžiadať od čitateľa v odôvodnených prípadoch bezplatne vypožičaný dokument pred uplynutím výpožičnej lehoty.

Dňa 1.10. 2014

Mgr. Z. Mrnčová
Školská knihovníčka

Kontakt